Biblioteka Publiczna w Gryfinie

Biblioteka Publiczna

w Gryfinie

 
Tytuł:Ruchome Wykłady Pomorzoznawcze (07.11.2019 r.)

Biblioteka Publiczna w Gryfinie wraz z działającym przy niej Kołem nr 7 Okręgu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wzięła udział w drugiej edycji Ruchomych Wykładów Pomorzoznawczych. Jest to cykl spotkań odbywających się na obszarze woj. zachodniopomorskiego z osobami zajmującymi się historią poszczególnych miejscowości (tzw. ruchome wykłady). Regionaliści objeżdżają teren Pomorza Zachodniego i występują gościnnie w bibliotekach organizujących spotkanie.

W tym roku gościem Biblioteki byłPrzemek Głowa - szczeciński przewodnik miejski i felietonista współpracujący z wieloma instytucjami kultury oraz organizacjami samo- i pozarządowymi. Ponadto prowadzi on wykłady z etnografii, historii sztuki i miasta Szczecin. Jest współtwórcą wielu szczecińskich tras turystycznych i współautorem wydawnictwa „Zrób to w Szczecinie”.

Na wykład, który odbył się 7 listopada 2019 r., przybyła klasa I LBp z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gryfinie wraz z nauczycielkami. Tematem prelekcji było „Miasto w krajobrazie kulturowym”. Uczniowie z uwagą wysłuchali wielowątkowej opowieści naszego gościa, która chwilami przypominała niezwykłą podróż zarówno w czasie, jak i w przestrzeni.

Spośród miejsc, które „odwiedził” pan Przemek w swej opowieści, wymienić można: Japonię, Stany Zjednoczone, Jerozolimę, a nawet… Księżyc. Wybór tych miejsc nie był przypadkowy: w każdym z nich ukryte było jakieś nawiązanie do naszego regionu. Żeby je znaleźć, trzeba było wytężyć uwagę, jednak czujny i skoncentrowany słuchacz bez trudu powiązał japoński zespół Melt-Banana z kulturą alternatywną, która kwitła w Gryfinie w latach 90-tych ubiegłego wieku, średniowieczną Jerozolimę – z widniejącym w herbie naszego miasta Gryfem, zaś pobliską elektrownię – z polowaniem na wieloryby uwiecznionym w słynnej książce amerykańskiego pisarza Hermana Melville’a. Kolejnym spoiwem tej opowieści-podróży były książki. Pan Przemek z pasją opowiadał m.in. o tradycyjnych powieściach, komiksach oraz rozprawach naukowych, zachęcając młodzież do odkrywania literatury na własną rękę.

Na zakończenie pan Przemek podzielił się z słuchaczami swoją refleksją o kondycji współczesnego człowieka, który, otoczony tak wieloma środkami komunikacji, nie przestaje być niestety samotny. Zachęcił również młodych uczestników do poszukiwań – wobec obfitości zjawisk kulturalnych i powszechnego do nich dostępu każdy może dziś znaleźć jakąś formę wyrażenia siebie, a przez to łatwiej nawiązać kontakt z innym człowiekiem.


       
 

 


Wydrukuj

©2011 Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie

Powered by ICOR