Biblioteka Publiczna w Gryfinie

Biblioteka Publiczna

w Gryfinie

 
Jesteś w: Oddział Dziecięcy » Nowości
Nowości

WYBÓR NOWOŚCI W ODDZIALE DZIECIĘCYM

 

KSIĄŻKI

 

 

 

 

 

 

Po ulicach wielkiego miasta, przepychając się wśród przechodniów, gna ogromny niedźwiedź. Dokąd tak pędzi? Czyżby śpieszył się na wieczorny koncert w operze? A może szuka kogoś, kto zgubił się w tym tłumie?
Słynna pasieka na dachu paryskiej opery zainspirowała Benjamina Chauda do stworzenia ciepłej, rodzinnej historii z zaskakującym zakończeniem. Pełne szczegółów, dowcipne ilustracje zapraszają małych czytelników, by przyłączyli się do poszukiwań i przetestowali własną spostrzegawczość. 

Źródło: www.azymut.pl

Literatura dla dzieci zagraniczna (7-13 lat)

 

 

A gdyby tak zwierzaki pozamieniały się głowami? Albo nogami, brzuchami czy ogonami? A do tego jeszcze pożyczyły sobie kawałek od UFO? Jak by wtedy wyglądały? I jak by się nazywały?
W tej wariackiej książce-układance każda strona podzielona jest na trzy części. Możecie przewracać je bez końca, tworząc coraz to nowe stwory o dziwacznych nazwach. A może znajdą się wśród nich także zwierzęta, które dobrze znacie?   

Źródło: www.wydawnictwodwiesiostry.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy" – wszyscy znamy tę melodię i te słowa. Mazurek Dąbrowskiego wzrusza nas i przejmuje od najmłodszych lat. Rozbrzmiewając w chwilach ważnych i uroczystych, stanowi o naszej tożsamości i poczuciu wspólnoty.
Ale czy wiemy, jak to się stało, że właśnie ta pieśń została polskim hymnem narodowym?
Czy znamy wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy sens ich słów? Czy wiemy na przykład, skąd w polskim hymnie wziął się cesarz Francuzów albo Stefan Czarniecki?
Książka opowiada o narodzinach "Mazurka Dąbrowskiego", o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych. Porządkuje rozproszone informacje dotyczące polskiego hymnu w ciekawe i przydatne kompendium. Dzięki podziałowi na dwie części: "Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien" oraz "Dla wnikliwych" sięgnąć po nią może czytelnik w każdym wieku.
Do książki dołączona jest płyta CD z unikatowymi nagraniami Mazurka Dąbrowskiego, między innymi wykonaniem według zapisu z 1800 roku, gdy pieśń miała nieco inne niż obecnie słowa i melodię.
Jak napisał w Przedmowie Profesor Jan Żaryn, książka ta jest darem dla wszystkich, którzy kochają Polskę

Źródło: www.azymut.pl

Literatura dla dzieci polska (7-13 lat)

 

 

Lektura obowiązkowa dla przyszłych i obecnych uczniów wszystkich rodzajów szkół.
Niezbędna pomoc w sytuacji braku pracy domowej.
UWAGA:
Każda wymówka działa tylko raz.                

Źródło: www.azymut.pl

Literatura dla dzieci zagraniczna do lat 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak to się dzieje, że wystarczy malutkim dzieciom odpowiednio często pokazywać w ciągu dnia wyrazy zapisane dużą czcionką na planszach, a po jakimś czasie... będą umiały czytać?
W poradniku została zaprezentowana rewolucyjna metoda czytania globalnego – jej realizacja w polskich warunkach, korzyści płynące z pracy tą metodą i błędy, jakich należy unikać. Koniec z wyklaskiwaniem sylab, wysłuchiwaniem, jaka głoska jest na początku słowa, z poznawaniem alfabetu literka po literce.
Książka zawiera nie tylko przykłady zabaw w czytanie, są w niej relacje rodziców (także opiekunów dzieci dysfunkcyjnych) oraz odesłania do filmów, na których dzieci czytają.
Najmłodszy czytelnik ma 1 rok 8 miesięcy.
Czytanie globalne w każdym momencie MUSI być zabawą.  

Źródło: www.azymut.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wzruszająca i zabawna powieść autorki okrzykniętej „nową Astrid Lindgren”.
Lubicie Pippi? Pokochacie Tonję!
Ma dziewięć lat, burzę rudych włosów i jest jedynym dzieckiem w całej górskiej dolinie. Mówią o niej „mała łobuziara” – a ona po prostu wierzy, że w życiu liczy się szybkość i wiara w siebie. Więc lepiej nie znaleźć się na jej drodze, gdy pędzi na sankach!
Wrogowie jej przyjaciół powinni się strzec – Tonja ma wielkie serce i nie zawaha się go użyć. Ale czy to wystarczy, gdy pojawią się problemy, z którymi nie radzą sobie nawet dorośli?
Maria Parr (ur. 1981) – norweska autorka książek dla dzieci i młodzieży. Zadebiutowała w 2005 roku powieścią dla młodzieży „Gofrowe serce”. Za „Tonję z Glimmerdalen” otrzymała w 2009 roku prestiżową norweską nagrodę literacką Brageprisen. Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków. 

Źródło: www.azymut.pl

Literatura dla dzieci zagraniczna (7-13 lat)

 

 

 

Oto wspaniała lekcja „bycia razem” dla wszystkich rodziców i dzieci.
Franklin bardzo chce spędzić dzień z tatą. Zapowiada się świetnie. Chłopiec ma dużo pomysłów i tato chętnie się zgadza na wspólną zabawę. Niestety, nic nie idzie zgodnie z planem. A to coś się psuje, a to ktoś potrzebuje pomocy… W ten sposób niepostrzeżenie upływa cały dzień. Czy jest udany? Pytanie!   

Źródło: www.azymut.pl

Literatura dla dzieci zagraniczna do lat 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bywa tak, że odkrycie naukowe wyprzedza swoją epokę, a odkrycie prawdy zajmuje wiele lat…
Kim był Jan Czochralski, nazywany dziś „ojcem elektroniki”? Dlaczego człowiek, bez którego nie byłoby Doliny Krzemowej, komputerów, aparatów cyfrowych, telefonów komórkowych i tabletów nieznany jest w Polsce, a na świecie wymieniany obok Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie?
Oto powieść o wielkim odkryciu dokonanym przez przypadek, o ubogim synu stolarza, który dzięki swoim wynalazkom został bogaty, o pasji, która sprawia, że można zostać profesorem nie mając matury.
„Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim” – książka, która nie pozostawi obojętnym Czytelnika w wieku od 10 do 110 lat. 

Źródło: www.azymut.pl

 

 

 

 

 

 

 

Nie siedź za blisko telewizora, bo sobie zepsujesz oczy!
Jeśli wyjdziesz na zewnątrz z mokrą głową, przeziębisz się.
Nie połknij gumy do żucia, bo będziesz ją trawić przez siedem lat.
Jedz ryby, będziesz mądrzejszy.
Marchewka poprawia wzrok.
Nie dotykaj ropuchy, bo ci wyskoczą brodawki!
Te i mnóstwo innych mądrości, które na co dzień słyszymy od dorosłych, wcale nie muszą być prawdziwe. Ale niektóre są faktycznie cenne. Jak odróżnić prawdę od wierutnej bzdury? Trzeba przeczytać tę książkę!   

Źródło: www.azymut.pl

Literatura dla dzieci zagraniczna (7-13 lat)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasjonująca opowieść o historii pociągów, obejmująca czasy od wynalezienia parowozu aż po najnowsze zdobycze techniki szybkiej kolei. Młodzi miłośnicy kolejnictwa znajdą tu wiele interesujących informacji i cennych ciekawostek. Bardzo realistyczne ilustracje, którym towarzyszą opisy poszczególnych rozwiązań technicznych charakteryzuje niezwykła dbałość o szczegóły. Największym atutem tej książki jest jednak unikatowy sposób prezentacji omawianych maszyn – najsłynniejsze pociągi świata czytelnik ogląda z bliska, zarówno z zewnątrz jak i od środka. Poszczególne składy dosłownie „wyjeżdżają” z rozsuwanych stron książki, a podnoszone klapki pozwalają zajrzeć do wnętrz. Pozycja polecana dla wszystkich, którzy kochają pociągi – niezależnie od wieku.

Źródło: www.azymut.pl

Literatura dla dzieci zagraniczna do lat 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magiczny język, który porusza dziecięcą wyobraźnię i edukuje
Zbiór 10 niezwykle ciekawych opowieści do czytania i słuchania, który pozwala dziecku kształtować odpowiednie dla jego wieku umiejętności społeczne, przetwarzać zdobytą wiedzę, a także zażegnać towarzyszące mu lęki i niepokoje.
Dzieci będą poznawać świat w towarzystwie niezwykle barwnych bohaterów jak m.in. przedszkolak Bartek, który chciał, aby koledzy go polubili, strachliwy Jarek, który postanowił przestać się bać czy marząca o tym, by wszystko czego dotknie zmieniało się w smaczną czekoladę Ania… To na podstawie ich przeżyć dzieci nauczą się przezwyciężać trudności, zdobywać wiarę we własne siły, a także poznają znaczenie zmysłów jak dotyk, smak, zapach czy wzrok.
   

Źródło: www.azymut.pl 

Literatura dla dzieci polska do lat 6

 

 

 

 

Ta pięknie ilustrowana książeczka w lekki, a zarazem trafny sposób opowiada wierszem o różnych rodzajach miłości widzianej oczami dziecka odnoszącej się głównie do członków rodziny i nie tylko.... Jest to świetny prezent dla wszystkich bliskich nam osób – i tych mających rok, i tych w wieku 101 lat.    

Źródło: www.azymut.pl 

Poezja polska dla dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Książki o miłej, sympatycznej, psotnej, przemądrzałej, zagadkowej, pomysłowej i czasami marudnej kurze to także publikacje dla dorosłych, którzy chcą zaprosić dzieci do krainy wyrazów i towarzyszyć małym poszukiwaczom liter w ich przygodach.
Każda książka składa się z trzech bogato ilustrowanych opowiastek oraz trzech rozkładówek prezentujących trzy tytułowe litery. Na każdej stronie znajdują się kolorowe wyrazy zawierające wybraną literę. Pozwala to z łatwością ją odszukać, zapamiętać jej wygląd i skojarzyć z odpowiednią głoską.
Każdą książkę uzupełniają dwa zeszyty ćwiczeń: czerwony - dla dzieci, które dopiero poznają kolejne litery, oraz niebieski - dla młodych czytelników znających już graficzne obrazy głosek. Zeszyty zawierają między innymi ćwiczenia grafomotoryczne, zadania matematyczne, rebusy, szyfrowanki, kolorowanki i krzyżówki.
Książki razem z zeszytami mogą stać się bazą do projektowania domowych i szkolnych warsztatów dla dzieci na pierwszym etapie edukacji.
Publikacje te stwarzają odpowiednie warunki do dziecięcych poszukiwań, pomagają wyrabiać samodzielność i zachęcają do poznawania tego, co nowe, wykorzystując już zdobyte doświadczenie.
KURA ADELA to seria książek stanowiących pomysł na zaciekawienie dzieci światem liter, próba zadziwienia małych czytelników wszystkim, co piszczy, bulgocze, pełza, biega, skacze, pływa i lata, oraz wędrówka z młodymi poszukiwaczami liter przez świat dźwięków, kolorów, zapachów i form. 

Źródło: www.azymut.pl 

Literatura dla dzieci polska do lat 6

 

 

 

 

 

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko!
Czy wiesz, z czego można wyciąć t?
Kto wygląda jak y?
Z czego można zrobić k?
W najnowszej książce z serii KURA ADELA znajdziecie odpowiedzi na powyższe pytania.
Dowiecie się także, kto namalował tęczę na ścianie Adeli, kim chciała być kurą, o co prosiła krasnoludka oraz dlaczego Ymelka nie pozwalała jej wziąć kapusty.
To książka dla dzieci, które rozpoczynają przygodę z czytaniem, oraz dla dorosłych, którzy chcą zaprosić dzieci do krainy liter.
   

Źródło: www.azymut.pl 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kobiety coraz śmielej mówią o swoich potrzebach. Coraz więcej widzi swoją przyszłość nie tylko w pieluchach i domowych czterech ścianach, ale pragnie się rozwijać, realizować siebie i swoje marzenia, mówić o sobie „Kobieta Sukcesu”. Nie dziwi więc fakt, że taki temat trafił do twórczości skierowanej do dzieci.
Dokonała tego Julia Holewińska, pisząc tekst przeznaczony do wystawienia na scenę, określany jako „sztuka feministyczna”. Fabułę można streścić w kilku słowach: rzecz dzieje się w lisiej norze i w lesie; Mamalis ma już dosyć gotowania obiadów i zajmowania się dziećmi, chce założyć własną firmę. Rodzina zaś musi poradzić sobie z nową sytuacją, przewartościować pewne sprawy i podzielić się obowiązkami. Początkowo nic nie wydaje się łatwe, ale po przeczytaniu tekstu w czytelnikach zostaje nadzieja, że z czasem wszystko się ułoży…
Fragment recenzji Agaty Hołubowskiej/Tashka/Fika   

Źródło: www.azymut.pl 

Literatura dla dzieci polska do lat 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybór najpiękniejszych i najbardziej lubianych przez wszystkie dzieci baśni Andersena. Baśni, które od wielu, wielu pokoleń wzruszają, bawią i uczą dzieci na całym świecie. Uniwersalne wartości i ponadczasowe treści, które płyną z baśni Andersena, pomogą najmłodszym w zrozumieniu ludzi, świata i siebie. Klasyczne teksty wzbogacone o wspaniałe ilustracje Małgorzaty Goździewicz sprawią, że dzieci będą wielokrotnie wracać do tej książki, by przenieść się do świata pełnego czarów, bajkowych postaci, niesamowitych wydarzeń i szczęśliwych zakończeń.
W książce znajdziecie następujące utwory: Brzydkie kaczątko, Calineczka, Dzikie łabędzie, Nowe szaty cesarza, Księżniczka na ziarnku grochu, które zostały przeczytane przez znanych i lubianych aktorów i gwiazdy telewizji: Cezarego Pazurę, Marka Siudyma, Grażynę Wolszczak i Annę Popek.   
           

Źródło: www.azymut.pl 

Literatura dla dzieci zagraniczna (7-13 lat)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oto bajka, która opowiada o marzeniach Dusty’ego Popylacza, małego rolniczego samolotu do opylania pól. Jego zupełnie szalony cel – zwycięstwo w słynnym wyścigu Lot Wo kół Globu – wydawał się nieosiągalny. A jednak ten malec cierpiący na lęk w ysokości, wytrwale dążył do jego osiągnięcia. Wielkie serce do walki i po moc przyjaciół tak uskrzydliły Dusty’ego, że z etapu na etap zyskiwał coraz le pszą pozycję. Aż w końcu podpadł rywalom i zrobiło się naprawdę groźnie…
Baśnie do czytania i słuchania Czytelnicy mali i duzi – uwielbiający przygody, porwania, ucieczki, tajemnice, czary i zaklęcia – koniecznie muszą wysłuchać tej bajki, w porywającej interpretacji Marii Seweryn, a ponadto sięgnąć po wszystkie książki z kolekcji Baśnie do czytania i słuchania!   

Źródło: www.azymut.pl

Literatura dla dzieci zagraniczna do lat 6

 

 

 

 

AUDIOBOOKI

 

 

 

 

 

 

BAJKI I FILMY DVD

 

 

 

 

 

 

MULTIMEDIA

 

 

 

 

MUZYKA I SŁUCHOWISKA


Wydrukuj

©2011 Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie

Powered by ICOR