Biblioteka Publiczna w Gryfinie

Biblioteka Publiczna

w Gryfinie

 
Tytuł:Ruchome Wykłady Pomorzoznawcze (15.10.2018 r.)

Ruchome Wykłady Pomorzoznawcze

W dniu 15 października w Bibliotece Publicznej w Gryfinie odbyła się prelekcja pt.: „Zabytki cechów miast pomorskich”, na którą zaproszono uczniów gryfińskiego liceum wraz z nauczycielami. Prowadząca spotkanie dr Agnieszka Pawłowska, wieloletni pracownik Muzeum Narodowego w Szczecinie, a obecnie wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie, wprowadziła słuchaczy w tematykę tworzenia i znaczenia pomorskich pieczęci. Na wyświetlonej prezentacji uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wyobrażenia zawarte na pieczęciach, zarówno miejskich, jak i cechowych. Na zakończenie spotkania Prelegentka przybliżyła słuchaczom znaczenie poszczególnych elementów herbu Gryfina, co stanowiło zaskoczenie dla niejednego z uczniów.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Ruchome Wykłady Pomorzoznawcze", który opiera się na organizacji cyklu spotkań, w różnych ośrodkach woj. zachodniopomorskiego, z osobami zajmującymi się historią poszczególnych miejscowości, czy różnymi aspektami lokalnej historii (tzw. ruchome wykłady). Prelegenci, związani z bibliotekami w swoich miejscowościach, objeżdżają teren Pomorza Zachodniego, występując gościnnie w bibliotekach organizujących spotkanie. W przygotowaniu prelekcji na miejscu zaangażowane jest macierzyste koło Okręgu Zachodniopomorskiego SBP. Dzięki temu wydarzeniu biblioteki poszerzają swoją ofertę edukacyjną; uczestnicy spotkań poznając fakty i ciekawostki o regionie, budują swoją tożsamość regionalną; SBP "tworząc społeczeństwo wiedzy” integruje środowisko bibliotekarskie i stymuluje „ruch” - przepływ wiedzy, osób oraz inspiracji. Tegoroczna edycja obejmuje trzynaście prelekcji w trzynastu bibliotekach woj. zachodniopomorskiego, które odbędą się w terminie od 21 września do 30 listopada 2018.

Projekt realizowany jest przez Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (OZ SBP) we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Edukacji „Lider”, finansowany z programu dotacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Tekst i zdjęcia: Biblioteka Publiczna w Gryfinie

   

 Wydrukuj

©2011 Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie

Powered by ICOR